המחלקה לפריודונטיה (מחלות חניכיים והשתלות שיניים)

 

חזון המחלקה לפריודונטיה  הוא :

  1. ללמד את מקצוע הפריודונטיה (מחלות חניכיים והשתלות שיניים)  באוניברסיטה, בהתמחות בבית החולים ובלימודי המשך – במצויינות המתאימה לכל רמה. 
  2. לטפל באוכלוסיה הסובלת ממחלת חניכיים או מחוסר שיניים  - בעזרת השיטות המודרניות ביותר.
  3. לבצע מחקר קליני ובסיסי ברמה הגבוהה ביותר.

המחלקה לפריודונטיה עוסקת בתחום הטיפול במחלות החניכיים, בביצוע התקנת שתלים דנטליים, בבניית עצם לצורך התקנת שתלים, ובמחלות דלקתיות סביב שתלים. המחלקה עוסקת  בהוראה אוניברסטאית, בהתמחות בבית החולים, בהפעלת מרפאת שרות ובמחקר. 
בתחום ההוראה, המחלקה מרכזת את תחום הלימודים בנושא חניכיים בשנים הקליניות (שנה ג'- ו') ללימודי רפואת שיניים, הן במסגרת של לימודים מעשיים והן במסגרת של הרצאות. כמו כן המחלקה משתתפת בקורסים בין תחומיים בנושא השתלות שיניים.
perio

 

במרפאת המחלקה לפריודונטיה, ניתן  שירות לציבור  בטיפולי חניכיים שונים , לא –כירורגיים, תרופתיים, וכן טיפולים ניתוחיים כולל ניתוחי אסתטיים וטיפולים בעזרת לייזר.  כמו כן המחלקה מבצעת התקנת שתלים דנטליים ובניית עצם חסרה. המרפאה משמשת גם כמרפאת הסדר לחלק מחברות הביטוח.

המחלקה לפריודונטיה מאוד פעילה במחקרים קליניים ומחקרים מעבדתיים מגוונים. למחלקה מעבדה למחקר  בסיסי,  וכיום ארבעה רופאים בכירים במחלקה הם בעלי תואר דוקטור כפול:  DMD ו -  Ph.D. בסיסי (ראו דף מחקר), זאת בנוסף להתמחות הקלינית . מעבדה זו מהווה חלק מהחוג למדעי רפואת השיניים, ומכשירה לתארים מתקדמים.

 

צור קשר

מנהל המחלקה:   פרופ' ליאור שפירא

כתובת:  המחלקה לפריודונטיה, הפקולטה לרפואת שיניים

               ת.ד. 12272 ירושלים 91120

מייל: perioadmin@hadassah.org.il

 

משרדי המחלקה:  טלפון 02-6777826  פקס 02-6438705

כתובת:  בניין רפואת שיניים, אגף ישן, קומה 5

 

מרפאה :  

אחראית: גב איריס שעיה

בניין רפואת שיניים אגף חדש קומה 3

טל 02-6776132

מייל iriss@hadassah.org.il

התמחותEEP

תוכנית ההתמחות בפריודונטיה עוסקת בלימודי התמחות בתחום מחלות החניכיים והשתלות שיניי ומכשירה לבחינות ההתמחות של המועצה המדעית בישראל. 
התכנית אורכת 4 שנים במשרה מלאה ומוכרת גם על ידי הפדרציה האירופאית לפריודונטיה  (EFP) . 

.

מטרת ההתמחות

 

הכרת  הפריודונטיום הבריא והחולה, ורכישת מיומנות במניעת מחלות פריודונטליות והטיפול בהם.

הכרת דרכי הטיפול בפריודונטיום הנגוע, יישום הטכניקות השמרניות והכירורגיות הכרוכות בריפוי מחלות פריודונטליות ושיקום מערכת התמיכה הדנטלית.

הענקת עידכון בשיטות ובאמצעים השמרניים הכירורגיים והרגנרטיביים המתפתחים מעת לעת.

הכרת ותירגול הפרוצדורות המיועדות ליצירת חניכיים הרמוניות ואסטטיות, בשילוב עם המשנן הטבעי והמשוחזר.

לימוד העקרונות הכירורגיים של שתלים דנטליים משלב התכנון ועד לשלב השיקום, כולל עקרונות בסיסיים בשיקום על גבי שתלים. רכישת מיומנות בבניית עצם מודרכת לצורך השתלות דנטליות, בעזרת הטכניקות השונות המתפתחות מעת לעת.  איבחון של את הבעיות הצפויות בהשתלות דנטליות על פי טכניקות הדמיה מודרניות וישומן בפרקטיקה היום יומי.

הקניית ידע לטיפול בפריאימפלטיטיס.

מספר המתקבלים בכל מחזור הוא 4-2.  בשנת 2020 התקבלו 4 מתמחות.

 

תוכנית ההתמחות

 

ההתמחות תמשך 4 שנים בהיקף של משרה מלאה, כולל רוטציות במחלקות אחרות ומדעי יסוד חובה במסגרת המחלקה. במסגרת תוכנית ההתמחות יש חשיפה לתחומים התאורטיים והמעשיים של הפריודונטיה והשתלים דנטאלים.

נושא הלימוד התיאורטי מועבר בהרצאות ו/או בסמינרים, במגמה להביא לבקיאות בספרות הפריודונטלית העדכנית והספרות הקלאסית הרלוונטית. תוכנית ההתמחות כוללת סמינרים שבועיים בספרות הבסיסית בפריודונטיה, וסמינרים בנושא השתלות ורגנרציית עצם.

מתקיימים סמינריונים בין-מחלקתיים, לצורך קידום בהבנת הנושאים האינטגרטיביים ובמיוחד, פריודונטיה/שיקום הפה, פריודונטיה/אנדודונטיה, פריודונטיה/אורתודונטיה.

הידע והמיומנות המעשית נרכשים על ידי טיפול מעשי  בחולים/ות במחלות פריודונטליות שונות וגם הזקוקים לשתלים דנטליים, וזאת תחת פיקוח הצוות הבכיר,  עם אפשרות לבצע התייעצות עם מחלקות אחרות. כמו כן, יש השתתפות פעילה בהדרכה אוניברסיטאית מכל הרמות, בנושא פריודונטיה, בשיתוף הצוות הבכיר. כמו כן יש חובה לביצוע  פרויקט מחקרי עצמאי ברמה של מאמר מדעי במשך תקופת ההתמחות. פרויקט זה נחשב כרוטציה במדעי יסוד.  

הדרישות הקליניות והלימודיות כוללות בין השאר טיפול מלא  ב- 25 מתרפאים לפחות, הצגת המקרים המושלמים לפני צוות המחלקה, ביצוע פרוצדורות כירורגיות וביצוע שתלים דנטליים.  כמו כן השתתפות במרפאת תחזוקות של המחלקה, וביצוע שרות קליני במסגרת המרפאה.
סיום ההתמחות בהצלחה וסיום הדרישות, יאפשר גישה לבחינות ההתמחות של המועצה המדעית, זאת בהנחה של עמידה בדרישות המועצה והצגת מקרים מתועדים באופן שיספק את דעתה של ועדת הבחינה.

תוכנית ההתמחות של המחלקה מאושרת גם במסגרת הפדרציה האירופאית לפריודונטיה   -  European Federation of Periodontology  - סיום ההתמחות בהצלחה וסיום הדרישות, יאפשר גישה לגשת למבחן קבלת תעודה של ה- EFP בתחום הפריודונטיה והשתלים הדנטאליים.

מרכז תוכנית ההתמחות נכון ל 2022 הינו פרופ' משה גולדשטיין.

 

תנאי קבלה והרשמה

המועמדים עוברים סינון ראשוני על פי החומר שהציגו בהרשמה,  וחלקם נשלחים למבחן התאמה ראשוני (בתשלום על ידי המועמד). במסגרת מבחן זה נבדקים כישורי חשיבה, סגנון עבודה, התנהגות בין-אישית, מסגרתיות ואמינות.  על

ישנו סינון ראשוני על פי החומר שהוצג בהרשמה,  ותיתכן בקשה למבחן התאמה ראשוני (בתשלום נפרד). במסגרת מבחן זה נבדקים כישורי חשיבה, סגנון עבודה, התנהגות בין-אישית, מסגרתיות ואמינות.  על פי תוצאות מבחן זה נערך מיון נוסף. ייתכן שלמבחן זה ייתוסף גם מבחן של ידע ברפואת שיניים בכלל ובפריודונטיה בפרט..

לאחר שלב מבחני המיון הללו לשביעות רצון המחלקה, נשלחת הזמנה לראיון אישי. הריאיון מסתמך על הנתונים שסופקו (כולל ציונים, ממליצים ותולדות החיים), על מבחן ההתאמה, ועל שאלות מנושאים שונים –מקצועיים ושאינם מקצועיים. המראיינים הם הצוות הבכיר של המחלקה,  ולעיתים עם סיוע מקצועי פסיכולוגי. צוות המחלקה רשאי להתייעץ גם עם פרטים בעלי היכרות רלוונטית כדי לקבל חוות דעת נוספת. בתום סבב הראיונות נערך דיון, על מנת לבצע דרוג ולקלוט מתמחים ומתמחות חדשים, על פי מספר המקומות הפנויים באותו מחזור. 

למי שעבר את התהליך בהצלחה-  יתקיים מבחן ידע בפריודונטיה (על המאמרים העדכניים שפורסמו בתחום) עם ציון מעבר של  70 לפחות. שנת ההתמחות הראשונה משמשת כ"שנה על תנאי" שבסופה יוחלט על המשך ההתמחות.
 

להרשמה לחצו כאן 

מסמכים הנדרשים להרשמה לתכנית ההתמחות בפריודונטיה

קורות חיים
תמונת פספורט עדכנית צבעונית
תעודת סיום לימודים ברפואת שיניים/דיפלומה, תעודות לתארים נוספים
גיליונות  ציונים מהלימודים ברפואת שיניים
הדירוג היחסי בכיתה
אישורים על לימודים רלבנטיים נוספים (אקדמי ולימודי המשך)
תצלום רישיון עבודה קבוע לעיסוק ברפואת שיניים בישראל
שני מכתבי המלצה