המחלקה לפריודונטיה (מחלות חניכיים והשתלות שיניים)

 

חזון המחלקה לפריודונטיה  הוא :

 1. ללמד את מקצוע הפריודונטיה (מחלות חניכיים והשתלות שיניים)  לסטודנטים, מתמחים, ורופאי שיניים, כל אחד ברמת ההוראה הדרושה לו.
 2. לטפל באנשים הסובלים מנגעים בחניכיים, מחלת חניכיים או מחוסר שיניים  - בעזרת השיטות המודרניות ביותר.
 3. לבצע מחקר קליני ובסיסי ברמה הגבוהה ביותר.

המחלקה לפריודונטיה עוסקת בתחום הטיפול במחלות החניכיים, בביצוע התקנת שתלים דנטליים, בבניית עצם לצורך התקנת שתלים, ובמחלות דלקתיות סביב שתלים. המחלקה עוסקת  בהוראת סטודנטים לרפואת שיניים, הוראת  מתמחים, טיפול במתרפאים,  ומחקר.  perio

בתחום ההוראה, המחלקה מרכזת את תחום הלימודים בנושא חניכיים בשנים הקליניות (שנה ג'- ו') ללימודי רפואת שיניים, הן במסגרת של קליניקות סטודנטים והן במסגרת של הרצאות. כמו כן המחלקה משתתפת בקורסים בין תחומיים בנושא השתלות שיניים.

במרפאת המחלקה לפריודונטיה, רופאי המחלקה נותנים שירות לציבור  בטיפולי חניכיים שונים , לא –כירורגיים, תרופתיים, וכן טיפולים ניתוחיים כולל ניתוחי אסתטיים וטיפולים בעזרת לייזר.  כמו כן המחלקה מבצעת התקנת שתלים דנטליים ובניית עצם חסרה. המרפאה משמשת גם כמרפאת הסדר לחלק מחברות הביטוח.

המחלקה לפריודונטיה מאוד פעילה במחקרים קליניים ומחקרים מעבדתיים מגוונים. למחלקה מעבדה למחקר  בסיסי,  ושלושה רופאים בכירים במחלקה הם בעלי תואר דוקטור כפול:  DMD ו -  Ph.D. בסיסי (ראה דף מחקר), זאת בנוסף להיותם רופאי שיניים מומחים. מעבדה זו מהווה חלק מהחוג למדעי רפואת השיניים, ומכשירה סטודנטים לתארים מתקדמים.

 

צור קשר

מנהל המחלקה:   פרופ' ליאור שפירא

כתובת:  המחלקה לפריודונטיה, הפקולטה לרפואת שיניים

               ת.ד. 12272 ירושלים 91120

מייל: perioadmin@hadassah.org.il

 

משרדי המחלקה:  טלפון 02-6777826  פקס 02-6438705

כתובת:  בניין רפואת שיניים, אגף ישן, קומה 5

 

מרפאה :  

אחראית: גב איריס שעיה

בניין רפואת שיניים אגף חדש קומה 3

טל 02-6776132

מייל iriss@hadassah.org.il

התמחות

תוכנית ההתמחות בפריודונטיה עוסקת בהכשרה  של רופאי שיניים להיות מומחים בתחום מחלות החניכיים והשתלות שיניים.EEP

התכנית אורכת 4 שנים במשרה מלאה ומוכרת על ידי הפדרציה באירופאית לפריודונטיה  (EFP) והמועצה המדעית לרפואת שיניים בישראל.

מטרת ההתמחות

המתמחה יכיר את הפריודונטיום הבריא והחולה, ויהיה מיומן במניעת מחלות פריודונטליות והטיפול בהם.

המתמחה יכיר את דרכי הטיפול בפריודונטיום הנגוע, יהיה מסוגל ליישם את הטכניקות השמרניות והכירורגיות הכרוכות בריפוי מחלות פריודונטליות ושיקום מערכת התמיכה הדנטלית.

המתמחה יהיה מעודכן בשיטות ובאמצעים השמרניים הכירורגיים והרגנרטיביים המתפתחים מעת לעת.

המתמחה ילמד ויכיר פרוצדורות המיועדות ליצירת חניכיים הרמוניות ואסטטיות, בשילוב עם המשנן הטבעי והמשוחזר.

כמו כן המתמחה ילמד את העקרונות הכירורגיים של שתלים דנטליים משלב התכנון ועד לשלב השיקום, כולל עקרונות בסיסיים בשיקום על גבי שתלים. המתמחה ירכוש מיומנות בבניית עצם מודרכת לצורך הכנת המתרפא להשתלות דנטליות, בעזרת הטכניקות השונות המתפתחות מעת לעת והמתמחה ילמד לאבחן את הבעיות הצפויות בהשתלות דנטליות על פי טכניקות הדמיה מודרניות וישומן בפרקטיקה היום יומי.

המתמחה ירכוש ידע לטיפול בפריאימפלטיטיס.

מספר המתמחים המתקבלים בכל מחזור הוא 4-2.  בשנת 2018 התקבלו 4 מתמחים חדשים.

תוכנית ההתמחות

ההתמחות תמשך 4 שנים בהיקף של משרה מלאה, כולל רוטציות במחלקות אחרות ומדעי יסוד חובה במסגרת המחלקה. במסגרת תוכנית ההתמחות המתמחים נחשפים לתחומים התאורטיים והמעשיים של הפריודונטיה והשתלים דנטאלים.

נושא הלימוד התיאורטי מועבר בהרצאות ו/או בסמינרים, במגמה להביא את המתמחה לבקיאות בספרות הפריודונטלית העדכנית והספרות הקלאסית הרלוונטית. תוכנית ההתמחות כוללת סמינרים שבועיים בספרות הבסיסית בפריודונטיה, וסמינרים בנושא השתלות ורגנרציית עצם.

המתמחים ישתתפו גם בסמינריונים בין-מחלקתיים, לצורך קידום בהבנת הנושאים האינטגרטיביים ובמיוחד, פריודונטיה/שיקום הפה, פריודונטיה/אנדודונטיה, פריודונטיה/אורתודונטיה.

הידע והמיומנות המעשית נרכשים על ידי טיפול במתרפאים הנגועים במחלות פריודונטליות שונות ומתרפאים הזקוקים לשתלים דנטליים, וזאת תחת פיקוח מדריך מומחה ותוך גישה ואפשרות לבצע התייעצות עם נציגים ממחלקות אחרות. כמו כן, המתמחים מדריכים סטודנטים לרפואת שיניים מכל הרמות, בנושא פריודונטיה, בשיתוף ותחת השגחה של מורים בכירים. כמו כן כל מתמחה מבצע פרויקט מחקרי ברמה של מאמר מדעי במשך תקופת התמחותו. פרויקט זה יוכל להיחשב כרוטציה במדעי יסוד.  

המתמחים נדרשים להשלים את הדרישות הקליניות והלימודיות הכוללות בין השאר טיפול מלא  ב- 25 מתרפאים לפחות, הצגת המקרים המושלמים לפני צוות רופאי המחלקה, ביצוע פרוצדורות כירורגיות וביצוע שתלים דנטליים.  כמו כן המתמחים ישתתפו במרפאת תחזוקות של מטופלי המחלקה, ויתנו שרות קליני במסגרת המרפאה.

עם סיום ההתמחות בהצלחה וסיום הדרישות, יוכלו המתמחים לגשת לבחינת ההתמחות של המועצה המדעית, זאת בהנחה כי הם עומדים בדרישות המועצה ויש ברשותם מקרים מתועדים באופן שיספק את דעתה של ועדת הבחינה.

תוכנית ההתמחות של המחלקה מאושרת גם במסגרת הפדרציה האירופאית לפריודונטיה(European Federation of Periodontology) . במסגרת זו המתמחים אשר סיימו את מסגרת ההתמחות במחלקה רשאים לגשת למבחן קבלת תעודה של ה- EFP בתחום הפריודונטיה והשתלים הדנטאליים.

מרכז תוכנית ההתמחות הינו פרופ' משה גולדשטיין.

תנאי קבלה והרשמה

המועמדים עוברים סינון ראשוני על פי החומר שהציגו בהרשמה,  וחלקם נשלחים למבחן התאמה ראשוני (בתשלום על ידי המועמד). במסגרת מבחן זה נבדקים כישורי חשיבה, סגנון עבודה, התנהגות בין-אישית, מסגרתיות ואמינות.  על פי תוצאות מבחן זה נערך מיון נוסף. ייתכן שלמבחן זה ייתוסף גם מבחן של ידע ברפואת שיניים בכלל ובפריודונטיה בפרט.

מועמדים אשר עברו את מבחני המיון לשביעות רצון המחלקה, מוזמנים לראיון אישי. הריאיון מסתמך על הנתונים שסיפק המועמד (כולל ציונים, ממליצים ותולדות החיים), על מבחן ההתאמה, ועל שאלות מנושאים שונים –מקצועיים ושאינם מקצועיים. המראיינים הם רופאים/ות בכירים/ות מהמחלקה ולעיתים גם פסיכולוג/ית. צוות המראיינים רשאי להתייעץ גם עם אנשים אחרים, שלהם היכרות רלוונטית עם המועמדים כדי לקבל חוות דעת נוספת על המועמד. בתום סבב הראיונות נערך דיון, והמועמדים המתאימים ביותר נבחרים לקבלה להתמחות, על פי מספר המקומות הפנויים באותו מחזור. 

על המועמדים שעברו בהצלחה את התהליך עד כה לעבור מבחן ידע בפריודונטיה (על המאמרים העדכניים שפורסמו בתחום) ולעמוד בציון 70 לפחות. שנת ההתמחות הראשונה משמשת כ"שנה על תנאי" שבסופה יוחלט את המתמחה ראוי להמשיך בהתמחותו.

להרשמה לחץ כאן 


מסמכים הנדרשים להרשמה לתכנית ההתמחות בפריודונטיה

 • טופס הרשמה אלקטרוני 
 • קורות חיים
 • תמונת פספורט עדכנית צבעונית
 • תעודת סיום לימודים ברפואת שיניים/דיפלומה, תעודות לתארים נוספים
 • גיליונות  ציונים מהלימודים ברפואת שיניים
 • הדירוג היחסי בכיתה
 • אישורים על לימודים רלבנטיים נוספים (אקדמי ולימודי המשך)
 • תצלום רישיון עבודה קבוע לעיסוק ברפואת שיניים בישראל
 • שני מכתבי המלצה

ההרשמה מותנת בדמי הרשמה של 250 ש"ח - קישור לתשלום